• Aktuality

Aktuality


13. února 2020

Obezita je riziko. Dnes se dá léčit i léky, říká odborník Svačina

Podle předního českého odborníka na obezitu prof. Štěpána Svačiny začíná léčba obezity v chování celé rodiny. Klíčový vliv za celkový zdravotní stav má obezita v pozdějším věku.


Jak na tom aktuálně Češi jsou? Tloustneme?


Úplně se to přesně neví, protože poslední exaktní výzkum výskytu obezity byl proveden v roce 2013. Tento a starší výzkumy ukazovaly, že obezita výrazně narůstala po roce 1990 a po roce 2000 se vzestup zastavil. Podle výskytu obezity nadváhy jsme v evropském průměru.


Kde je v ČR nejvíce tlouštíků?


Platí, že je to v oblastech s horšími životními podmínkami tedy v severomoravském a severočeském kraji. Obecně ale tyto vlivy ztrácí na významu. V klasických knihách o obezitě se psalo, že je to nemoc osob s nižším vzděláním a osob žijících na venkově a také osob s nižším společenským postavení. To ale přestává platit, celý svět s globalizuje a lidé začínají žít a stravovat se stejně. Na českých datech lze například ukázat, že výskyt obezity je skoro stejný na vesnici jako ve městech a u českých mužů je výskyt obezity stejný u vysokoškoláků jako u osob se základním vzděláním. Ženy vysokoškolačky jsou zatím ještě štíhlejší než ženy s nižším vzděláním, ale i to asi přestane platit.


Podle statistik tloustne stále více dětí, proč? A co s tím?


To je pravda a tady asi ještě dochází k nárůstu. Je to na prvním místě nedostatkem pohybu a méně se uplatňuje špatná strava. Také platí, že klíčové je chování rodiny, sportovní rodiče mají sportovní dítě, nesportovní mají dítě nesportovní sedící u televize a počítačů a podobně se v uvozovkách dědí i kuchařka a jídelní zvyklosti. Je překvapivé, že pokusy ovlivňovat tyto návyky ve škole jde jen málo. Klíčové je ovlivňovat celé rodiny a celou populaci.


Jakou největší chybu lidé dělají, když chtějí zhubnout?


Asi to, že volí krátkodobá rozhodnutí. Nutná je změna na celý život – zvýšení fyzické aktivity, změna jídelníčku a dlouhodobé či spíše trvalé podávání léků nebo operace pro obezitu s trvalým efektem. Obezita patří do okruhu tzv. metabolického syndromu, kam patří dále změny krevních tuků, vysoký krevní tlak nebo cukrovka. I laikovy je jasné, že tyto nemoci se léčí trvale například trvalým podáváním léků. Jen u obezity existuje naivní představa, že někdo zhubne a hmotnost udrží, aniž bude léčba dlouhodobá.


Proč je obezita nebezpečná pro lidské zdraví?


Obezita má mnoho závažných komplikací – ty hlavní jsou tři – je to vznik cukrovky 2. typu velmi závažného onemocnění, dále jsou to onemocnění srdce a cév od infarktu až mozkové příhody a dále za třetí s obezitou souvisí vznik řady nádorů. U části osob obezita neškodí. V mládí jsou zdraví všichni obézní, u osmdesátiletých je už zdravých obézních málo. Během života se od těch zdravých obézních oddělují postupně ti, u kterých vznikají méně či více závažné komplikace. To znamená, že je třeba obézní celoživotně sledovat a včas komplikace odhalovat a léčit.


Jak ji léčit a vyléčit?


Léčba musí být trvalá, obvykle nestačí dieta a fyzická aktivita, vhodná je psychologická podpora ve změně životního stylu. Nejúčinnějším opatřením bývala bariatrická chirurgie – tedy operace pro obezitu – ty užíváme u obézních vyššího stupně. Dnes však platí, že moderní léky na obezitu jsou stejně účinné jako chirurgická léčba. Jen pojišťovny léky na obezitu ve většině zemí nehradí a účinná léčba obezity představuje náklad cca 40 až 50 tisíc ročně. Je jasné, že tyto náklady by se vrátily na úspoře za léčbu komplikací a situace se začíná měnit. Nyní začalo léky na obezitu hradit např. Norsko. Také se tato léčba brzy velmi rozvine, aktuálně jsou nás čtyři léky na obezitu a ve vývoji je tolik léků, že do 10 let by mohlo být léčebně použitelných dalších 10 až 15 léků. To snad povede i k snížení jejich ceny.


Rozhovor vyšel na denik.cz.

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám