Jak alkohol poškozuje zdraví dětí?

Hostem on-line diskuze k tématu alkohol a dopad na zdraví dětí byl prof. Vladimír Komárek, děkan 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.


16. září 2020


15:00 - 16:00


Celý záznam webináře zde:


Podcast z webináře si můžete poslechnout zde:Co řekl prof. Vladimír Komárek na webináři Univerzity Karlovy:


"Ještě v 70. letech gynekologové doporučovali maminkám, že si mohou dát malou skleničku, že to jejich dítěti neublíží. Ale toto není pravda. Alkohol škodí v jakémkoliv množství a v jakémkoli období těhotenství."


"10-30 % těhotných se napije během těhotenství alkoholu. To je velké množství. Pokud si řekneme že u nás máme 120 tisíc porodů, tak to znamená, že 12 tisíc žen se napije v těhotenství alkoholu."


"Přednáším studentům o vývoji lidského konektomu (tj: uspořádání mozku do velmi efektivní sítě). My se rodíme asi tak se 100 miliardami neuronů a v podstatě kolem 10-12 let těch neuronů je polovina. A je to přirozené, protože mozek nabízí určité množství neuronů, aby se vyvinuly třeba zázračné schopnosti jako hraní na hudební nástroj, šachové schopnosti i třeba sportovní nadání. Mozek si uspořádá vše u každého trochu jinak, ale vrchol dozrávání mozku v prefrontálních oblastech, které jsou tou řídící jednotkou až po pubertě, pokračuje do 21-25 let. Teprve kolem 30 roku je mozek definitivně hotový. Takže pokud někdo popíjí alkohol v 15, 16, 18 letech v nadměrné míře tak si zhoršuje kvalitu svého konektomu a mozek může být o něco pomalejší, méně výkonný.

Takže nejenom v těhotné, ale i dospívající by měli myslet na to, že si mohou poškodit 50 miliard výkonných počítačů, které v mozku mají."


Víte, že:

  • Až 3 tisíce novorozenců se ročně v České republice narodí se zdravotními komplikacemi a deformitami, které jim zůsobila konzumace alkoholu matky během těhotenství?

  • Dle lékařů není žádná dávka alkoholu v těhotenství bezpečná?

  • Ženský organismus je vůči účinkům alkoholu mnohem citlivější než mužský?

  • Alkohol je druhý nejvýznamnější faktor pro vznik rakoviny? Ještě horší je kouření.

  • 17 procent lidí starších 15 let pijde v ČR alkohol každý den či obden?


Naši hosté:


prof. MUDr. Vladimír Komárek, CSc.

Významný lékař, děkan 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, je přední český dětský neurolog, zakladatel naší moderní epileptologie.

Podílel se mimo jiné na vytvoření Vládního programu péče o občany se zdravotním postižením a na vzniku Nadace Dětský mozek, poskytující tzv. respitní péči nejen dětem, ale i dospělým a seniorům s neurologickým postižením. Díky prof. Komárkovi dnes funguje v motolské nemocnici Centrum pro epilepsie, vytvořené podle holandského vzoru a poskytující komplexní péči o dětské i dospělé pacienty s epilepsií.

Mgr. Luboš Palata

Novinář, publicista a komentátor Deníku. Vystudoval politologii, mezinárodní vztahy a aplikovanou etiku na Univerzitě Karlově v Praze. Pracoval jako novinář pro Hospodářské noviny, Lidové noviny a MF Dnes. Byl zástupcem šéfredaktora slovenského deníku Pravda. Nositel novinářské ceny Ferdinanda Peroutky. V současnosti je evropským editorem Deníku.


CO SI MYSLÍTE O DOPADU PITÍ ALKOHOLU NA NAŠE ZDRAVÍ?

NAPIŠTE NÁM VÁŠ NÁZOR NASledujte nás na sociálních sítích
Poslední změna: 15. prosinec 2020 13:01 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám