• Aktuality

Aktuality

6. února 2020

Proč tloustneme? A jak si udržet zdravé tělo?

Jídlo pro Vás musí být radost a ne starost. Rychlodiety nefungují, hrozí, že díky nim prohubneme svůj život, říká PhDr. Iva Málková, odbornice na obezitu a zakladatelka sdružení STOB – STop OBezitě. Přinášíme Vám rozhovor o tom, v čem děláme při hubnutí největší chybu či jaký je první krok pro úspěšný boj s nadváhou. S PhDr. Ivou Málkovou se můžete setkat osobně na veřejné diskusi Univerzity Karlovy, který bude v úterý 11.února 2020 od 17.30 v Hradci Králové v kulturním centru Adalbertinum.


V čem dělají lidé největší chybu, když chtějí zhubnout?


Z mého pohledu – tedy pohledu psychologa – je nejčastější chybou, že lidé, kteří chtějí zhubnout, podlehnou emocím a skočí na lep obchodníkům s hubnutím. Podlehnou zázračným slibům, že „zhubnete lehce, snadno a natrvalo“ jako … a je ukázána fotka před a po šťastného člověka, kterému se jako mávnutím proutku díky zhubnutí změní život. Člověk potom bere neúčinný preparát a zhubne jen peněženka. Ještě horší varianta je, když od pondělka či jiného význačného data začne držet bezlepkovou dietu, paleodietu nebo začne jíst syrovou stravu. Tím si velmi zužuje výběr potravin, z kterých si může sestavit jídelníček, což je samozřejmě nepříjemné a brzy toho zanechá. A tak to točí stále dokola a prohubne život. Zanechá to stopy jak na těle - zhubne kilo a vzápětí dvě nabere, tak na duši, kdy propadá beznaději, že není v jeho moci zhubnout.


Proč tloustneme?


Existuje mnoho důvodů. Pokud pomineme nějaký zdravotní důvod, (což je velmi malé procento), tak nejčastěji je to prostý zákon zachování energie. Pokud přijímáme více energie (jíme nadměrné množství potravin nevhodného složení), než vydáváme (prosedíme život), tak se přebytečná energie uloží do tukových zásob.


Jak si udržet zdravé tělo?


Vcítit se do potřeb svého těla, aby ve zdravém těle byla i zdravá duše. Pokud budu dbát jen o tělo – proti svému přesvědčení budu chodit pravidelně do posilovny a jíst předepsaný jídelníček, který mně nechutná, mohu mít zdravé tělo, ale duševně budu trpět. Takže nepodlehnout laickým dietám, ale tvořivě si sestavit jídelníček z nutričně výhodných potravin, které mně chutnají. Pokud zařadím potravinu, která není výhodná, nenazývám to hříchem, ale plánovaným vybočením a ukočíruji malé množství bez pocitů viny. A najdu si pohyb, který mě těší. Prožiji pak kvalitní život.


Jaká je nejdůležitější zbraň proti obezitě a nadváze?


Filosofie STOBu je laskavý přístup, který dovede člověka k tomu, že jídlo je mu radostí a ne starostí a pohyb se stane přirozenou součástí života. Nyní píši knihu Laskavá kniha nejen o hubnutí. Z výrazů zbraň, boj proti obezitě apod.- mám „husí kůži“.


Jaký je první krok v boji s nadváhou?


Zamyslím se, zda vůbec potřebuji hubnout (u zralých žen se nadváha toleruje). Pokud ano, zvážím, zda je ta pravá doba k zahájení změny životního stylu, zda jsem motivačně připraven/a. A pokud ano – optimálně se obrátím na odborníka. Nebo si určím jeden malinký cíl, kde si věřím, že budu úspěšný/á v jeho splnění.


A začnu hned.


Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám