Podcasty

Covid je zpátky. A jak dál? Podcast Univerzity Karlovy s doc. Martinem Balíkem


Hostem třetího dílu Podcastů UK ze série na téma „Covid je zpátky. A jak dál?“ je doc. MUDr. Martin Balík, Ph.D., EDIC z Kliniky enesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.


Poslechněte si, jak se podle něj s covidovou pandemií vypořádávají české nemocnice, jak pokročila léčba či jak velkou hrozbou je varianta omikron.


Domácí násilí. Mýty vs. realita. Webinář Univerzity Karlovy s doktorkou Moree a dalšími


Proč v české společnosti zůstává řada předsudků o domácím násilí? A proč stereotypy brání obětem situaci řešit? Nejen o těchto tématech diskutovali hosté webináře „Domácí násilí. Mýty vs. realita“, který se konal ve čtvrtek 25. listopadu při příležitosti Mezinárodního dne odstranění násilí na ženách.


Hosty diskuze byli Mgr. Dana Moree, Dr. z Fakulty humanitních studií UK, Roman Bojko, manažer pro rovnost, diverzitu a inkluzi v IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko a Branislava Marvánová Vargová, vedoucí Informačního a poradenského centra ROSA


Covid je zpátky. A jak dál? Podcast Univerzity Karlovy s RNDr. Ruth Tachezy


Jak zajistit lepší proočkovanost české populace a jak může věda kromě vakcín pomoci v boji s koronavirem? V novém díle Podcastů UK na to odpovídá viroložka RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D., vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a také členka mezioborové skupiny MeSES.



Covid je zpátky. A jak dál? Podcast Univerzity Karlovy s prof. Dagmar Dzúrovou


Česko zasáhla další vlna onemocnění covid-19. Proč čísla nakažených letí opět nahoru? Jak efektivní jsou současná opatření? Proč patříme mezi nejméně proočkované země? A jaké kroky je nutné rychle udělat, aby se situace zlepšila?

Také na tyto otázky odpovídá v novém díle podcastu „Česko! A jak dál?“ členka skupiny MeSES prof. Dagmar Dzúrová z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.


Podcast Univerzity Karlovy: O. Sláma: Inovativní lék v šuplíku vědce nikomu nepomůže


Víte, jak se převádí vědecké objevy do praxe? Jak úspěšná je v této misi Univerzita Karlova? A jaké nové inovace mají vědci schované v šuplíku? Za oponu vědeckého transferu nás nechal nahlédnout Mgr. Otomar Sláma, MBA, MPA, ředitel společnosti Charles University Inovations Prague (CUIP), která má tuhle oblast na starosti.


Podcast Univerzity Karlovy: Jaký bude nový akademický a školní rok? Co vše bude jinak?


Co nás ve školách čeká s příchodem nového školního a akademického roku? Jak koronavir změnil vzdělávání? Bude výuka probíhat výhradně prezenčně? Nehrozí další uzavírání škol?

Odpovídá prorektorka UK pro koncepci a kvalitu vzdělávací činnosti prof. Radka Wildová v novém podcastu, který vzniká v rámci univerzitního projektu Česko! A jak dál?

Podcastem provází Luboš Palata, evropský editor Deníku.


Zpátky do kondice: Jak na to po roční pandemii? Webinář Univerzity Karlovy s prof. Kolářem


Pandemie koronaviru zatěžuje život každého z nás již více než rok. S čím vším se lidé po prodělané infekci covid-19 potýkají? Co je nejčastěji trápí? A jak se po nemoci dostat zpátky do kondice? Poslechněte si diskuzi prof. PaedDr. Pavla Koláře, Ph. D., fyzioterapeuta, přednosty Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol, doc. MUDr. Martina Matoulka, Ph.D., obezitologa z 1. LF UK a předsedy České společnosti tělovýchovného lékařství, MUDr. Michala Kopeckého, vedoucího lékaře postcovidového centra Plicní kliniky LF HK a FN HK a MUDr. Mikuláše Skály, pneumologa věnující se výzkumu dlouhodobých následků covid-19 z Plicní kliniky LF HK a FN HK, kteří se sešli na webináři UK ve čtvrtek 29. dubna 2021.


Rok s covid-19. A jak dál? – Panel Společnost


Jak covid-19 změnil českou společnost? Jak svoji úlohu v kritické době zvládají experti, média a politici? Jak pandemie dál promění náš způsob života? Taková byla témata panelu Společnost na konferenci Rok s covid-19. A jak dál? Jeho účastníky byli doc. PhDr. Dino Numerato, Ph.D., Katedra sociologie FSV UK, Jakub Malý, ředitel Ipsos v České republice a Mgr. Luboš Palata, evropský editor Deníku. Poslechněte si celý záznam diskuze panelu Společnost.


Rok s covid-19. A jak dál? – Panel Zdraví


Jak zvládá české zdravotnictví epidemii koronaviru? Jak řešit kritickou situaci v nemocnicích? Je očkování cestou k zastavení pandemie? Na tyto a další otázky jsme se ptali řečníků panelu Vzdělávání na konferenci Rok s covid-19. A jak dál? Byli jimi doc. MUDr. Martin Balík, Ph.D., vedoucí lékař intenzivní péče VFN, Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a VF, doc. MUDr. Jan Blatný, Ph.D., ministr zdravotnictví, MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., náměstkyně pro léčebně-preventivní péči a primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Fakultní nemocnice Bulovka, MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR a MUDr. Petr Smejkal, infektolog a epidemiolog, IKEM. Poslechněte si celý záznam diskuze panelu Zdraví.


Rok s covid-19. A jak dál? – Panel Ekonomika


Jak covid-19 poškodil ekonomiku v ČR a ve světě? Jaké má pandemie dopady na hospodářství, podnikatele a zaměstnance? A jaká jsou poučení z kritické situace pro českou ekonomiku? To byla témata panelu Ekonomika na konferenci Rok s covid-19. A jak dál? Jeho hosté byli prof. PhDr. Ladislav Krištoufek, Ph.D., Institut ekonomických studií FSV UK, David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny a Ing. Libor Witassek, MBA, CEO KOVOLIT a.s., majitel investiční skupiny IMPACTIVE. Poslechněte si celý záznam diskuze panelu Ekonomika.


Rok s covid-19. A jak dál? – Panel Věda


Jak pomáhá věda s řešením pandemie covid-19? Jak funguje očkování a co je RNA vakcína? Jak se věda brání mutacím viru? Na tyto a další otázky odpovídali hosté panelu Věda na konferenci Rok s covid-19. A jak dál?, kterými byli prof. RNDr. Jan Konvalinka, CSc., biochemik a prorektor UK pro vědeckou činnost, Mgr. Josef Šlerka, Ph.D., Ústav informačních studií a knihovnictví, FF UK, RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D., vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie PřF UK, BIOCEV, prof. RNDr. Dagmar Dzúrová, Ph.D., zástupkyně vedoucího Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK a prof. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D., Klinika infekčních nemocí 3. LF UK a FN Bulovka. Poslechněte si celý záznam diskuze panelu Věda.


Rok s covid-19. A jak dál? – Panel Vzdělávání


Jak pandemie změnila české školství? Jaké má covid-19 dopady na vzdělávání žáků a studentů a jak se proměňuje učitelská profese? I to bylo tématy panelu Vzdělávání na konferenci Rok s covid-19. A jak dál? Jeho hosté byli prof. PaedDr. Radka Wildová, CSc., prorektorka UK pro koncepci a kvalitu vzdělávací činnosti, Ing. Robert Plaga, Ph.D., ministr školství, mládeže a tělovýchovy, PaedDr. Michal Černý, prezident Asociace ředitelů základních škol, ředitel ZŠ v Klánovicích, prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D., prorektorka UK pro studijní záležitosti a PhDr. Renata Schejbalová, předsedkyně Rady Asociace ředitelů gymnázií ČR. Poslechněte si celý záznam diskuze panelu Vzdělávání.


Jak se lže o covid-19? Poslechněte si webinář s prof. Janem Konvalinkou a Mgr. Alenou Zachovou


Co všechno o koronaviru víme? A jaké nesmysly se o onemocnění covid-19 nejčastěji objevují? Na webináři Česko! A jak dál? o tom ve středu 27. ledna 2021 diskutovali prof. RNDr. Jan Konvalinka, CSc., biochemik, prorektor UK pro vědeckou činnost a Mgr. Alena Zachová, vedoucí analýz sociálních médií z Newton Media. Odpovídali mimo jiné i na otázky, jak dezinformace vznikají a proč se tak rychle šíří, či jak se jim bránit.




Vakcína proti covid-19. A jak dál?


Skončí onemocnění způsobené virem covid-19 s objevením vakcíny? Nechají se Češi vakcínou naočkovat? Na on-line webináři o tom diskutovali prof. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D. z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Bc. Karolína Hájková, PR and marketing specialist, studentka FSV UK, která působí v projektu Medici PRO Očkování.



Jak koronavir změnil vzdělávání? Cesty a doporučení představují Radka Wildová a Bohumil Kartous


Jak koronavir změnil vzdělávání? Co vše je jinak – pro učitele, žáky, rodiče i školy? A jak distanční vzdělávání dál rozvíjet? Konkrétní cesty a doporučení představují prof. PaedDr. Radka Wildová, CSc., prorektorka Univerzity Karlovy pro koncepci a kvalitu vzdělávací činnosti, a Mgr. Bohumil Kartous, Ph.D., ředitel Pražského inovačního institutu.




Alkohol poškozuje zdraví novorozeňat. Jak a proč? Odpovídá dětský neurolog prof. Vladimír Komárek


Jak může konzumace alkoholu v těhotenství poškodit dítě? Jak se pití alkoholu v těhotenství na zdraví dětí projevuje? Jak mladistvým devastuje pití alkoholu mozek? a další otázky odpovídal na druhém webináři Česko! A jak dál? přední dětský neurolog a děkan 2. lékařské fakulty prof. Vladimír Komárek.




Ekonomická krize na obzoru. Co s tím? Odpovídá ekonom prof. Štěpán Jurajda


Jaké dopady bude mít koronavirová krize na naše peněženky? Jak se promění trh práce? A jaké budou zdravotní dopady ekonomické recese? Poslechněte si záznam webináře Univerzity Karlovy s předním českým ekonomem prof. Štěpánem Jurajdou z CERGE-EI. Diskuze se uskutečnila letos 25. června.






Poslední změna: 2. prosinec 2021 14:19 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám