• Aktuality

Aktuality

9. září 2020

Univerzita Karlova spouští informační kampaň Stop alkoholu v těhotenství

V České republice se ročně narodí až 3 000 dětí s příznaky FASD (Fetal alcohol syndrom disorders) v důsledku užívání alkoholu matkami během těhotenství. Univerzita Karlova připravila informační kampaň, která má na tyto problémy upozornit. Odstartuje 9. září 2020 u příležitosti Mezinárodního dne Fetálního alkoholového syndromu. Její součástí budou informační univerzitní stánky, webové stránky, komunikace na sociálních sítích i přednášky pro veřejnost. Do kampaně se zapojují všechny lékařské fakulty veřejných vysokých škol v ČR.


Nadměrná konzumace alkoholu má závažné dopady na lidské zdraví, jsou s ní spojena poškození nervového systému, zvýšený výskyt karcinomů, nemoci trávicího systému, selhání jater a další. ČR patří bohužel v pití alkoholu mezi světové premianty, v roce 2019 u nás byla spotřeba čistého alkoholu 8,8 litrů na hlavu, což je o 0,2 litru více, než v roce 2018. Zvlášť rizikovou skupinou jsou těhotné ženy, u nichž nadměrné požívání alkoholu může vést k trvalému poškození plodu a zdraví dítěte.


Univerzita Karlova chce na problém upozornit a vyvolat k němu veřejnou diskusi tak, abychom se pokusili situaci zlepšit. Velmi si vážím spolupráce všech lékařských fakult i odborných partnerů, kteří se rozhodli informační akci podpořit,“ uvedl rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima.


Celosvětově se ročně narodí více než 100 000 dětí s fetálním alkoholovým syndromem (FAS) a až desetkrát více dětí s FASD (Fetal alcohol syndrom disorders). FAS se projeví dysmorfickými změnami v obličeji, mikrocefalií, mentální retardací a poruchami chování. Mohou být přítomny i vrozené vady srdce a jiných orgánů. Příznaky v rámci FASD jsou mírnější, jedná se především o specifické poruchy učení, vývojové poruchy řeči, problémy s učením a soustředěním. Příčinou FAS/FASD je užívání alkoholu matkou v průběhu těhotenství. Tíže a spektrum příznaků se liší jak podle množství požitého alkoholu, tak i v závislosti na tom, v kterém stádiu gravidity a jak často byl alkohol konzumován.


Statistiky uvádějí, že až třicet procent evropských žen v těhotenství konzumuje alkohol a Česká republika bohužel nepatří k výjimkám. Proto se v České republice se narodí každý rok téměř tři tisíce dětí s FASD a z nich přibližně 300 trpí velmi závažným postižením v rámci FAS,“ uvedl děkan 2. LF UK prof. Vladimír Komárek.


Informační stánek na pražské Národní třídě, speciální web i sociální sítě


Informační akce odstartovala 9. září 2020 v 9:00 u příležitosti Mezinárodního dne Fetálního alkoholového syndromu. Její součástí byl univerzitní stánek 2. lékařské fakulty UK, jež byl celý den umístěný v Obchodním centru Quadrio v Praze na Národní třídě. Studenti veřejnost seznamovali se zdravotními dopady nadměrného pití alkoholu a to zejména na dosud nenarozené děti.


Připravena je speciální webová stránka na doméně www.ceskoajakdal.cz, kde si mohou lidé otestovat, co vše vědí a nevědí o alkoholu, seznámit se s aktuálními fakty a čísly a také se zapojit do znalostní soutěže. Komunikace bude probíhat rovněž na sociálních sítích Univerzity Karlovy.


Do akce se zapojí všechny lékařské fakulty i odborní partneři


Informační kampaň se koná s podporou všech lékařských fakult veřejných vysokých škol v ČR, které se do ní různou formou zapojí – uspořádají informační den ve svém fakultním městě, přednášku pro veřejnost, budou sdílet informace na komunikačních kanálech univerzity. Akce se koná s podporou odborných partnerů a občanských sdružení, například Ministerstva zdravotnictví, Státního zdravotního ústavu, Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR a národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové, Národního ústavu duševního zdraví, iniciativy Suchej únor a dalších. Mediálními podporovateli akce jsou Česká televize a Český rozhlas.


Fotografie z tiskové konference k předtavení projektu Stop alkoholu v těhotenství, 8. září 2020:






Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám